Словенија го запали црвениот аларм – доаѓаат поплави


агенцијата за заштита на околината во Словенија прогласила највисок степен на опасност од поплави ,, црвен аларм,,

прогнозите се дека ќе следат силни дождови кои можат да предизвикаат поплави во западниот дел на државата каде се очекува да наврнат 150 литри на метар квадратен.

,, Водотоците се веќе полни и земјата е заситена и неможе да прими големо количество вофа, зата и водостојот забрзано ќе расте,, изјавил хидрологот Јанез Полајнар кој додал дека жителите од овој дел мора да се подготват за поплави и одрони и да превземат мерки за самозаштита.

Како јавуваат медиумите во Словенија на подрачјето на Нова Горица веќе се поделени неколку стотици вреќи со песок за во случај на поплава.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1