Случајот на пратеникот Зијадин Села се истражува како „убиство во обид“


Основното јавно обвинителство – Скопје соопшти ОЈО Скопје соопшти дека до овој момент се идентификувани две лица инволвирани во нападот на пратеникот З.С. за време на настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април.obvinitelstvo-skopje

– Од досега прибавените докази, Основното јавно обвинителство – Скопје оцени дека постои основано сомнение дека овие две лица, заедно со други лица, кои во овој момент се неидентификувани, го извршиле кривичното дело „Убиство“ од чл.123 ст.1 во врска со чл. 22 и во врска со чл.19 од Кривичниот законик. Надлежниот јавен обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против двете лица за наведеното кривично дело. Истовремено, по оценка на Јавното обвинителство, против осомничените неопходно е да биде изречена мерка за нивно обезбедување, поради што јавниот обвинител до судија на претходна постапка поднесе предлог за одредување на мерка притвор, бидејќи постојат сите законски основи за тоа, се вели во соопштението.

Воедно, се додава, заради целосно расчистување на овој кривично-правен настан од страна на јавното обвинителство издадени се наредби за итно постапување на Министерството за внатрешни работи заради обезбедување на релевантна документација и податоци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1