Сме зборувале бугарско-српски, античкиот македонски бил грчки дијалект – изјави екс грчки министер


Јоргос Баниниотис, грчки лингвист и поранешен министер за образование, во предавање на универизтетот во Мелбурн изјавил дека античкиот македонски јазик е грчки дијалект.

Според Банионитис нашиот сегашен јазик бил „бугарско-српски“, пренесува Дневник.

– Ние ги почитуваме јазикот, историјата и традициите на луѓето во соседната земја. Сепак, терминот „македонски“ што тие го употребуваат во нивниот јазик предизвикува забуна, историски и културно е неприфатлив – рекол Баниниотис.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1