СМК: 35 метарско албанско знаме во Кичево е провокација


Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров смета дека кревањето на шестметарското албанско знаме на 35 метарски јарбол во Кичево, претставува провокација.

„Законот за територијалната организација на локалната самоуправа не значи освојување територии, туку ефикасна локална власт еднаква за сите граѓани во општината независно од нивното етничко потекло и верско уверување“, соопшти СМК.

СМК од власта бара, како што нагласи, отстранување на дивоградбата поставена од неовластени лица и поведување постапка за кривична и прекршочна одговорност против сторителите.

6 метарско албанско знаме се вее во Кичево на 35 метри висок јарбол

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1