Видео: Заспана убавица – тинејџерка спие по 18 часа на ден, преспала 64 дена


 

Оваа тинејџерка има ретка болест која се нарекува Kleine-Levin Syndrome или попознат како синдром ,,заспана убавица,, оваа болест ја тера Nicole Delian да спие по 18/19 часа на ден, а и кога ќе се разбуди е во состојба на месечарење и неможе да се сети да изврши ни најнормални дневни активности како што е јадење. Нејзините родители се навистина загрижени.

Најдолгата епизода Никол ја имала кога спиела 64 часа без престан, ги преспала и новогодишните празници – заспала во декември а се разбудила во јануари. Пропушта голем дел од својот живот, незнаеме како да и помогнеме,, вели нејзината мајка Vicki Delien.

Не било лесно да се дојде до дијагноза. Никол посетила голем број лекари, биле потребни 25 месеци за да се постави дијагноза. Ја испитувале од вирус, западно нилска треска, епилепсија, па дури се сомневале и дека можеби се преправа, на крајот откриле дека се работи за синдромот ,,заспана убавица,, синдром за кој за жал нема лек.

Заболените од овој синдром моат да бидат многу незгодни, лути, нервозни, во одредени случаи халуцинираат, немаат чувство за ништо. Никол сега се лекува со комбинација на лекови за нарколепсија и епилепсија за да овие епизоди на спиење и ги сведат барем на само 2 пати годишно.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1