Снег падна утрово во Австрија – во Хрватска измерени 2 степени ФОТО


Утрово во 7 часот хрватската метеоролошка служба измерила 2 степена во Оточац, град во средишниот дел на земјата, а само два степена повеќе во околните градови.sneg6

На Јадранот се уште е сончево, но температурите таму нема да бидат повисоки од 28 степени, додека во внатрешноста на Хрватска температурите ќе се движат околу 23 степени.

Во Австрија, пак, денес падна првиот снег. На северниот дел на земјата беа измерени 25 см снег.sneg1

Температурата ширум земјата паднала помеѓу десет до 15 степени Целзиусови. Снегот предизвикал и проблеми во сообраќајот, а во одредени делови од земјата е воведено задолжително користење на синџири за товарни возила.sneg12

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1