Со години ја криеле оваа тајна: Еве зошто САД несакал никој да знае за оваа пирамида


Огромната пирамида среде пустелија – во американската држава Северна Дакота, на само 25 километри јужно од канадската граница со децении е мистерија. Никој не знае кој ја донел. што е и зошто е чувана тајна

piramida66

За време на Студената војна таа зграда бил дом американскиот воен против балистички систем. Комплексот бил изграден во 1975. година за вртоглави 6 милијарди долари, а пирамидата служела како радар кој ги скенирал сите правци, барајќи можни летала кои би можеле да бидат закана за САД.

Во силосите под радарот во облик на пирамида се наоѓале 30 ракети Спартан и уште 16 ракети Спринтс со краток дострел, а во остатокот од комплексот се наоѓале контролни плочи за лансирање на антибалистички проектили.

Во февруари 1976. година комплексот бил и официјално затворен, по помалку од една година активно делување.

piramida44

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1