Со својата заштеда основала лабараторија и станала милионерка


Оваа убавица е на списокот на богаташи на Форбс. Се вика Елизабет Холмс има 30 години и е најмладата милијардерка во светот.

Не е богата наследничка, туку сумата 4,5 милијарди долари ја спечалила сама кога на 19 години со одлична идеја го започнала бизнисот со својата заштеда.elizabet

Годинешната дебитантка на листата на Форбс, во 2003 години ги напуштила студиите и со парите што ги затедила за да се шоколува ја основала компанијата за теситирање крв Теранос.

Се проценува дека теранос моментално вреди девет милијадри долари.

Младата Холмс го зазема 110. место меѓу најбогатите луѓе во светот според изборот на Форбс.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1