Соларен тунел ќе дава струја за 4.000 возови годишно


Првиот соларен тунел во Европа обезбедува струја за брзи возови. Тунелот ќе ги напојува со струја возовите меѓу Париз и Амстердам.

Долг е 3.6 километри, а изграден е за да ги заштити возовите од дрвјата кој паѓаат на пругите во делот кај шумата во близина на Антверп . целиот тој потег сега е прекриен со соларни панели и може да генерира 3.3 MWh електрична енергија годишно. Ова е иста количина на електрична енергија која просечно годишно ја трошат околу 1000 домаѓинства.

Се очекува тунелот да ги зголеми емисиите на CO2 за околу 2,400 тони годишно.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1