Tag Archives: evropa

Дачиќ донел одлука – нема Геј Парада иако Клинтон најави дека ќе биде на чело на парадата!

И покрај изјавата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон, дека ќе биде на чело на „Прајд 2012“, Владата на Србија наредните денови ќе донесе одлука за забрана на Парадата на гордоста, најавена за 6 октомври.

______________________________________________________________________________________________________

Почнува најголемата приватизација во Европа- продаваат Грција, Италија, Ирска, Португалија, Шпанија

Грција се наоѓа во тешка состојба поради тоа земјата почна да распродава се што може, дури и амбасадите од Лондон до Белград.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: ,,Налет таква Eвропска Унија каде карта за влез е Геј парада,, – Дачиќ со порака

Претседателот на Владата на Србија и министер за полиција Ивица Дачиќ е веќе нервозен што сите го стискаат за геј парадата.

______________________________________________________________________________________________________

Поради кризата зголемен бројот на самоубиства

Италија е позната како белата вдовица откако почна кризата во Европа и откако се воведоа строги мерки за штедење во земјите. мерките тешко ги поднесоа жителите во овие земји.

______________________________________________________________________________________________________

За плата од 4000евра во Европа, мора да знаете колку проценти деца, пијат млеко

Преведувачи, секретари  вработени во општа администрација од Хрватска кои сакаат да работат во Брисел и Луксембург мора да одговорат на низа смешни и небулозни прашања ако сакаат да заработат од 2.300 до 4.400 евра месечно.

______________________________________________________________________________________________________

Европските банки најмалку вредат

Што е банката повеќе европска, вреди помалку, изјави шефот на Ерсте групацијата Андреас Трејхл.

______________________________________________________________________________________________________

Соларен тунел ќе дава струја за 4.000 возови годишно

Првиот соларен тунел во Европа обезбедува струја за брзи возови. Тунелот ќе ги напојува со струја возовите меѓу Париз и Амстердам.

______________________________________________________________________________________________________

Попоски: Ако нема ,,МАКЕДОНСКИ,, во извештајот на ЕК, Македонија нема да го прифати

Македонија нема да го прифати извештајот на Европската комисија за напредок на земјата ако во него ја нема придавката „македонски“, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Алкохол географија – мапа кој што пие во Европа

На исток и север доминираат дестилираните пијалоци, во средна Европа се пие пиво, а на југот неприкосновено е виното.

______________________________________________________________________________________________________

Нов закон во Европа – не смеете да користите кафе или домашни рецепти против инсекти во сопствената градина

Очајните градинари ќе се обидат да го искористат секој можен трик напишан во книгите за да ги заштитат нивните сакани растенија, од разните штетници. Но оние кои што се користат со популарни органски методи, можат да бидат казнети од страна на европската полиција.

______________________________________________________________________________________________________

Кои се најопасните европски политичари и зошто?

Она што е заедничко за Виктор Орбан, Алексис Ципарсу, Силвио Берлускони, и Марин Ле Пен според германскиот „Der Spiegel“, е тоа што сите тие се на листа на “десетте најопасните политичар во Европа.”

______________________________________________________________________________________________________

САД: Хезболах може да ја нападне Европа во секој момент

 САД предупредупредува дека либанско – шиитско движење Хезболах, може да изврши напад  во Европа или на друго место во светот, во секој момент.

______________________________________________________________________________________________________

Највалканите хотели во Европа

Туристичкиот портал HolidayCheck и австрискиот весник “Курир” составија црна листа на хотели со најлоши тоалети и најмногу валкани соби. Повеќето од нив се наоѓаат во региони на туристички бум.

______________________________________________________________________________________________________

Алармантно: Кампања против фалсификувани играчки во ЕУ

Европска комисија покрена кампања против фалсификувани играчки, кои содржат високо ниво на токсични супстанци, а се продаваат ширум светот. Воглавно се работи за фалсификувани играчки кои што доаѓаат од Кина и кои се опасни по здравјето на децата.

______________________________________________________________________________________________________

Хомо сапиенс виновен за исчезнувањето на Неандарталците од Европа

Нашите предци се виновни за исчезнувањето на Неандарталците од Европа, а не промената на климата како што до сега се веруваше, покажала една научна студија.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарин тврди дека македонците имаат најмали пениси – мапа

Бугарскиот дизајнер, фотограф и илустратор Јанко Цветков, направил мапа на која испишал за секоја земја одделно колкава е просечната големина на пенисите.

______________________________________________________________________________________________________

Македонците не ги користат парите од ИПАРД

Македонските земјоделци со разочарувачки резултати за користење на ИПАРД фондовите. Правилата и процедурите се најголемата пречка за поголема искористеност на европските фондови за инвестиции во земјоделството.

______________________________________________________________________________________________________

Нова армија невработени во еврозоната

Нови 4,5 милиони невработени во еврозоната за четири години доколку не престанат мерките за штедење, предупреди Меѓународната организација на трудот (ILO).

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1