Солзи и музика од душа – последниот концерт на оркестарот на затворената телевизија ЕРТ (Видео)


Ова е последната порака – последниот концерт на музичарите од 3 музички ансамбли на грчката радио-телевизија (ЕРТ), која како што веќе знаете се затвори по владин декрет.

ert koncert posleden“Националниот симфониски оркестар” (1938), “современиот музички оркестар” (1954) и Хорот (1977) на ЕРТ од 11 јуни престанаа со нивните активности и добија откази.

Се бара помош и солидарност на било кој можен начин тие испратиле и писма до владата (Канцеларија на Премиерот, Министерството за финансии и Министерството за култура, Генерален Секретаријат на Информации за да се направи притисок за постоењето и функционирањето на музички ансамбли и ЕРТ во целина.

заедно со писмата го испратија и ова видео – од нивниот последен концерт – музика од душа и со цело срце, но и многу солзи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1