Сонцето туку што се „заврте наопаку“ (Видео)


Магнетното поле на Сонцето во целост го смени својот поларитет, обележувајќи ја средината на Соларниот циклус 24 кој ќе биде комплетиран за 11 години

sonce22Сонцето се „заврте наопаку“, северниот и јужниот пол го сменија својот поларитет, објави НАСА.

-Замената на поларните полови на Сонцето е големо случување. Сончевото магнетно влијание се шири на милиони километри од Плутон. Промените во поларитетот се простираат толку далеку, што ќе ги почувствуваат и сондите на Војаџер кои се наоѓаат на прагот на меѓуѕвездениот простор- изјави д-р Тони Филипс од НАСА.

За да го одбележи ова случување, НАСА подготви интеркативно видео.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1