Сообраќаен хаос, падна првиот снег во Германија


Вистинската зима прерано стигна во Германија.

Првиот снег ги завеа улиците во на едно мало место во близина на Франкфурт и создаде големи проблеми во сообраќајот, пренесуваат медиумите.germanija sneg.jpg-500

Снегот секако најмногу ги изненади возачите кои на своите возила се уште не ги имаат подготвено за зимски услови и возат со летни пневматици.
Поради големиот број на автомобили со летни гуми во германската покраина Шварцвалд настанал вистински сообраќаен хаос.

Германските служби проценуваат дека околу 15000 возила останале на патиштата поради тоа што не можеле да се возат.

Поради снежната виулица на француските Алпи властите дури отвориле и прифатен центар за патници. Од германската метеоролошка служба наведуваат дека ова е редок  ноне и необичен случај. Снегот пред Германија веќе падна и во Полска.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1