Србија: Баба роди бебе!


bebe

Најстарата родилка во Србија 61-годишната Љубинка М. од Смедерево која се породила во средата.

Ова е прво дете за 61 годишната љубинка – роди син, бебето е тешко 3 килограми и 700 грама.

Жената е докторка и е мажена за Холанѓанец. Љубинка останал трудна со донирана јајце клетка. Вештачки била оплодена во Чешка, бидејќи ваква донација во Србија не е дозволна.

Бременоста била следена во болница во Белград каде и се роди детето.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1