Србија на нозе: И амбасадорот бил во нападнатата колона – тие избегале, двајцата срби киднапирани


Двајца службеници на српската амбасада во Либија се киднапирани. Слаѓана Станковиќ, која била лице за комуникации и возачот Јовица Степиќ.Libija-srpska-ambasada-otmica-620x350

На колоната возила во која била и амбасадорот на Србија Оливер Потежица и двајцата киднапирани службеници, отворен е оган. Тие биле во одвоени автомобили, од кои тој со службениците е киднапиран. Амбасадоро Потежица бил во другиот автомобил и во текот на нападатот не е повреден,

За инцидентот се информирани безбедносните служби на Србија и Либија.

Министерот за надворешни Ивица Дачиќ за РТС изјавил дека на пат кон Тунис дошло до препречување на колоната и биле испукани неколку куршуми, а еден либијски државјанин е погоден во ногата.

Засега нема информации кои се киднаперите. Никој не се јавил да побара нешто за возврат.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1