Србите од Македонија ќе го одбележат празникот Свети Сава


Србите од Македонија денеска по дванаесетти пат ќе го одбележат националниот празник Свети Сава во Македонскиот народен театар, со централна манифестација, свечена Светосавска академија.

Како што информираат од Српскиот културен центар во Скопје, на свечената академија ќе се обратат високи официјални претставници од Македонија, Србија и Република Српска. Ќе учествуваат и еминентни претставници на јавниот и културниот живот од Република Србија и пошироко.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1