Средство против инсекти најдено во Jack Daniel’s


Федералната агенција за заштита на правата на потрошувачите во Русија најде средство против инсекти во популарниот алкохолен пијалак Jack Daniel’s.

jack daniels viski alkoholОва го соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на Наталија Лукјанцева, раководител на прес-службата во Роспотребнадзор.

„Во составот на овој алкохолен пијалак е најден бензилов етил од бензоевата киселина, койпредизвикува алергиски реакции, како и функционални промени во централниот и периферниот нервен систем, а се применува и како средство за уништување инсекти“, изјави Лукјанцева, пренесува РускаРеч.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1