Стево Пендаровски е новиот претседател на Македонија


На речиси 95% од обработените гласови разликата помеѓу кандидатот на СДСМ и ДУИ е константна, а кандитот Стево Пендаровски победи со околу 60.000 гласа разлика пред кандидатот за Претседател на Македонија, професорката Силјановска.

Според неофицијалните податоци на ДИК, Македонија го избра петтиот претседател а тоа е Стево Пендаровски благодарение на гласовите од албанската етничка заедница.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1