Стотици мајки и дечиња ги чекаат своите татковци – никој не знае дали се живи


Над 500 лица се сместени во Белградскиот саем, а во текот на деновиве се очекува над 1.000 лица од поплавен Обреновац да се засолнат под кровот на саемот.

decasrbijaОгромен дел од евакуираните лица се мали деца со своите мајки, кои со солзи во очите постојано чекаат да слушнат глас од своите сопрузи, татковци и браќа, за кои нема никаков глас.

Иако таму имаат се што им е потребно, храна, пијалаци и облека па дури и играчки, многу жени не можат мирно да спијат бидејќи не знаат што се случило со нивното семејство.

3decasrbija

Вредните луѓе од Саемот се потрудиле и направиле еден затворен простор со кревети, кој е резервиран само за мајки со најмалите.

Големиот број деца, од кои некои плачат, а некои весело си играат, со мајките го поминуваат денот чекајќи ситуацијата да се промени.

1decasrbija

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1