Струмичанка 27 пати не дошла на преглед закажан на „Мој термин“


Вкупно 29.000 пациенти кои имале закажано “Мој термин” не се појавиле во закажаното време во текот на јули годинава.

lekar44Одговорните апелираат граѓаните кои не можат да се појават во закажаниот термин истиот да го откажат преку бесплатниот телефонски број, по СМС или преку нивните матични лекари.

На пример, 74-годишна жена од Струмица дури 27 пати не дошла на закажаните термини, додаде тој.

Во сите здравствени установи низ државата пациентите преку “Мој термин” биле примени 15 минути порано или со просечно задоцнување од 10 мин по закажаниот термин.

Од скопските здравствени установи најмногу пациенти биле прегледани во ГОБ “8 Септември” 13.130.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1