Судот одлучи: Ако авионот ви доцни компанијата мора да ви плати и до 600 евра


Авиокомпаниите мораат да им платат на патниците надомест кога ќе го одложат летот поради непредвидени технички проблеми.avion3

Вака одлучи судот на Европската унија, според кој авиокомпаниите на своите патници мораат да им платат оштета за каснење или одложување на летовите поради технички проблеми, акти на саботажа и терористички напади.

Досега, компаниите одбиваа да платат обештетување доколку каснат или одложуваат поради некои наведени причини.

Обештетувањето во зависност од времето на каснење и други околности ќе изнесува помеѓу 250 и 600 евра.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1