Светот влезе во војна – Почна офанзива на истокот на Украина


Украјинските сили упанале на аеродром во Краматирск. Во Киев претепан проруски претседателски кандидат Олег Царјов. На северот на областа Доњецк покрената антитерористичка операција, вели Олександар Турчинов.

15.25 – Украински сили упаднале на аеродром во Краматирск. Украјински Сухој Су-27 пукал на проруските сили. Према тврдењата мна локалните активисти, ранети се неколку лица, преносува агенцијата РИА Новости.

SuhojУкрајински “сухој” код Краматирск

15.05 – Колона оклопни возила на украинските специјални сили видена на патот кој води кон Славјанск, каде проруски демонстранти ги завзеле владините згради, јавува АФП.

15.00 – Немири во источна Украина су смислен изговор кој го проектирала Русија да би го пореметила состанокот за украинската криза во Женева, оцени представник на Киев во ОН, пренесува Ројтерс.

14.00 – Група од околу 25 лучѓе пробала да влезе во зградата на Врховната рада, барајќи оставка на Арсен Аваков, јавува Итартас.

12.50 – Андерс Фог Расмусен ја повика Русија да ја смири украинската криза тако што ќе се повлече со војската од границата со Украина, јавува АФП.

Tenkovi-na-istoku-Ukrajine

11.30 – Првиот батаљон на украинската Национална гарда пратен на “фронт” на исток, соопштил на Фејсбук секретарот на Советот за национална безбедност.

Украинските војници добиваат муниција на истокот на земјата

11.15 – Поради државниот удар (во Киев), народот протестира во цел регион и тоа е ланчана реакција, напиша Дмитриј Медведев на својата Фејсбук страница.

10.10 – Припадници на Десниот сектора упаднаа во седиштето на Комунистичката партије во Сума. Претепан секретар на регионалниот комитет, пренесува Раша тудеј.

Тенкови и друго оружје забележано на приодите кон Славјанск, неколку оклопни возила се видени во околина на Краматорск, а во една војна колона, стручњаци приметиле ракетни систем тип “град”.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1