Tag Archives: alpi

Лавина затрупа две групи алпинисти на Мон Блан

Во лавина на Мон Блан загинаа најмалку шест алпинисти, додека најмалку уште шест се повредени.

______________________________________________________________________________________________________

Трагедија на Алпите во Швајцарија – загинаа 5 планинари

Петмина планинари загинаа паѓајќи од карпи во кантонот Валаис во швајцарскиот дел на Алпите, јавува Би-Би-Си.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1