Tag Archives: majka tereza

Фото: Вака ќе изгледа споменикот на Мајка Тереза на плоштад

Порталот Либертас објави фотографии од макетата за изгледот на споменикот на Мајка Тереза кој ќе се гради на плоштадот Македонија. Споменикот на Мајка Тереза кој ќе се издигне неколку чекори од „Воинот на коњ“ ќе биде висок 32 метри, а ќе почне да се гради по завршувањето на хотелот „Мериот“. Инвестицијата е донација на индискиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Годишнина од смртта на Мајка Тереза – одбележување во Скопје

На 5-ти септември во 1997 година во Калкута, Индија, почина Мајка Тереза, основачка на милосрдието. Во 1979 година ја доби Нобеловата награда за мир за извонредно широката дејност во помагањето на бедните, болните и унесреќените во целиот свет.

______________________________________________________________________________________________________

CNN репортажа за куќата на Мајка Тереза во Скопје

Новинарот на CNN Ник Робертс направи кратка репортажа за куќата на  Мајка Тереза во Скопје, која се емитуваше на популарниот канал CNN.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1