Tag Archives: rabotnici

Помислете пред да купите – Избелените фармерки сеат смрт за работниците кои ги прават

Популарноста на избелените фармерки доведе до отварање огромни фабрики во Турција и неразвиените земји. Таму нискоквалификувани работници секојдневно се изложени на ризик за минимални плати.

______________________________________________________________________________________________________

За 5 евра дневно пијани Индијци нуркаат во градски канализации

Иако владата со закон забрани во 1993 година, градските власти си тераат по старо, ангажираат нуркачи без никаква опрема, за чистење и одржување на канализациите.

______________________________________________________________________________________________________

Mитот падна: Црногорците не се мрзливи – повеќе работат и од Македонците и од Србите

Според резултатите од истражувањето спроведено од сајтот  Makroekonomija.org, во текот на еден работен ден Македонците и Албанците се помалку  продуктивни во однос работниците од Црна Гора кои се потрудољубиви и од Србите.

______________________________________________________________________________________________________

Еден загинат и 40 повредени – работниците на Марути Сузуки се судрија со шефовите Видео/Фото

Едно лице загина а 40 е повредено во судирот меѓу работниците и нивните надредени во фабриката за автомобили Марути Сузуки со Њу Делхи.

______________________________________________________________________________________________________

Работа на жешко нема и точка – казнети 25 фирми чии работници работеле

Само во текот на вчерашниот ден биле поделени 25 казни ,, забрана за вршење дејност,, на фирмите кој не ги почитувале препораките за топлотниот бран.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1