Tag Archives: ramazan

Скандал поради сланина – муслиманите лути

За време на прославата на последниот ден на Рамазанскиот пост на Стетен ајленд во  Њујорк, собраните муслимански верници биле навредени и бурно реагирале кога низ паркот виделе дека има расфрлано парчиња сланина.

______________________________________________________________________________________________________

Како да постиш на рамазан ако сонцето не заоѓа – дилема на муслимани во Финска

Група муслимани кој живеат на северниот дел од Европа во градот Рованијем на северот на Финска имаат реален проблем за големиот верски празник Рамазан. Како да постат од изгрејсонце до зајдисонце кога во овој период од годината таму сонцето не заоѓа.

______________________________________________________________________________________________________

Започнува рамазанскиот пост

Точно во  три часот и 20 минути наутро започнува првиот ден од рамазанскиот триесетдневен пост. Муслиманските  верници на големо се подготвуваат за овој празник.

______________________________________________________________________________________________________

Да нема судења во петок и за време на рамазан – бараато обвинетите за 9/11

Петтемина затвореници осомничени за нападите на кулите близначки на 11 септември бараат воениот суд да ги стави во мирување рочиштата за време на светиот месец Рамазан.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1