Tag Archives: sanader

Санадер осуден на 10 години затвор и да врати 477.000 евра

Поранешниот хрватски премиер и лидер на ХДЗ Иво Санадер денеска е прогласен за виновен за воено профитерство во аферата „Хипо банка“ и за примање поткуп од унгарската нафтена компанија МОЛ, за што е осуден на 10 години затвор, јави Миа.

______________________________________________________________________________________________________

Судот му дал на обвинетиот екс Премиер Санадер месец дена одмор

Иво Санадер испратил барање до судот да му дозволи да го напушти Загреб на еден месец – да оди на одмор. Навел дека ќе оди во Сплит, Дубровник и на еден остров.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1