Tag Archives: трето полувреме

„Трето полувреме“ во Скопје од 27 септември

  По премиерното прикажување на отворањето на „Браќа Манаки“ филмот, „Трето полувреме“ на Дарко Митревски на 27 септември ќе има премиера и во Скопје во кино „Милениум“.

______________________________________________________________________________________________________

Закани по живот за режисерот на „Трето полувреме“

,,Ги боли што токму овој филм го потпишува македонски режисер кој по етничка припадност се чувствува и се изјаснува како Македонец,,

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Приказната на Нета Коен, чиј живот и страдања се инспирација за филмот „Трето полувреме”

Нета Коен, чиј живот и страдања се директна инспирација за Митревски во создавањето на сценариото на „Трето полувреме”, била ќерка на Аврам Коен, угледен Евреин од скопската висока средна класа, но избегала од дома и се омажила со фудбалер-христијанин, што и ја спасило од концентрационите логори

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1