Tag Archives: vatikan

Верувале или не: Ватикан има светец – заштитник на интернетот!

Ватикан вели, дека светецот Исидор најдобро ги одразува идеалите врз кои почива глобалната мрежа, а освен интернетот, овој светец е заштитник и на компјутерите, техничарите, како и на сите корисници кои го употребуваат комјутерот.

______________________________________________________________________________________________________

Папата сакал да биде библиотекар во Ватикан

Главниот архивар во библиотеката во Ватикан, надбискупот Жан-Луј Бригес, изјави дека папата Бенедикт шеснаесетти, пред да биде избран за поглавар на Римокатоличката црква, имал желба да биде шеф на ватиканската библиотека, пренесува Верската информативна агенција (VIA).

______________________________________________________________________________________________________

Ватикан одби Бугар – дипломат кој пред 7 години поддржувал геј заедница

Ватикан го отфрли новиот бугарски дипломатски претставник во Светата престолнина, бидејќи тој напишал роман во кој ги опишува хомосексуални односи, пишува Телеграф.

______________________________________________________________________________________________________

Собарот на Папата останува под надзор

Паоло Габриеле, еден од најдоверливите луѓе на Папата, кој беше уапсен во мај за пласирање на доверливи документи во јавноста, ќе остане под надзор на полицијата на Ватикан.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1