Таинствени бетонски прстени под вода – зошто нацистите ги граделе во Русија (Видео)


Во близина на руското село Линакхамари кај Барентсовоговото море, се наоѓа необична градба која ја создале нацистите за време на Втората светска војна.

betonski prsteniТаинствените бетонски престени на Третиот Рајх по завршувањето на војната биле предизвикани од имагинацијата на навивачите на теориите на заговор, а истата е подобрена кога советската војска им го ограничила пристапот, кој до ден денес е тешко пристапен.

Некои заговори на локалното население тврделе дека во нив било тестирано нацистичко супероружје, додека некои сметале дека тие се користеле како рампа за лансирање на нацистички НЛО, односно летечки чинии кои користеле антигравитациски уреди.

Сепак една група на луѓе тврди дека овие суперлетала се всушност „Ѕвона“ на таканаречени метални авиони кои имале облик на ѕвоно со кои Германците ја предизвикале Полска.

nacisti nlo

 

prstenovi_654397S1Проектот за развој на овие авиони е завршен откако за време на работата на нив, настрадале 60 научници. Авионот бил висок меѓу 3,5 и 4,5 метри со дијаметар од 2,7 метри.

Што се однесува до бетонските прстени тие всушност не се никакви рампи за лансирање на НЛО, туку на нив се поставуваат топови. Кога Советската војска го завземала тоа подрачје на 12 октомври 1942 година, таа станала воена база на советската морнарица, а во близина е изградена и база за подморници.

Тоа објаснува зошто подрачјето било забрането за луѓе се додека базата не била демонтирана.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1