Таравари: Инспекциски надзори во скопските клиники ќе има и за викендот и идната недела


Ненајавените инспекциски надзори во скопските клиники ќе продолжат и во текот на викендот, како и следната недела, вели во пишаната изјава за медиумите министерот за здравство Арбен Таравари.

Предвидено е, посочува Травари, да се изврши надзор во сите универзитетски клиники, како и во други јавни здравствени установи низ државата. Според него, целта е одблиску да се увиди состојбата во установите и да се донесат конкретни мерки, доколку се воочат определени недостатоци.

Министерството за здравство претходно соопшти дека по насока на Таравари синоќа инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат и претставници од неговиот кабинет извршиле вонреден инспекциски надзор во пет јавни здравствени установи во Клиничкиот центар во Скопје.

Надзорот покажал дека ппштата санитарно-хигиенска состојба на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство не е на задоволително ниво, а медицинскиот отпад не се селектира прописно.

Уврдено било дека во Ургентниот центар, на Ортопедија и во Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза, општата хигиенско-санитарна состојба е релативно добра, за разлика од Трауматологија каде општата хигиенско-санитарна состојба не е на задоволително ниво.

Од Министерството за здравство посочија дека веднаш преземаат мерки за отстранување на констатираните недостатоци.

Целта на надзорот, како што се наведува, е континуитет во одржување на општите санитарно-хигиенски и санитарно-технички услови во објектот, почитување на работното време, континуирана покриеност на приемните амбуланти за итни случаи, како и почитување на Законот за заштита од пушење, а по случаен избор се контактирани пациенти во однос на етички и професионален однос на здравствените работници.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1