Тереза Меј преживеа со само 19 гласа разлика


Британската премиерка Тереза Меј го преживеа изгласувањето доверба и останува на чело на Владата.

Пратениците и изгласаа доверба на Тереза Меј. 306 пратеници гласаа против Меј , а 325 за да остане премиерка на Британија. Лидерот на опозицијата Џереми Корбин ја нарече администрацијата на Меј ,, зомби- влада” и побара да се распишат парламентарни избори.

Тој рече во излагањето дека е најдобро владата да го направи вистинскиот потег и да си даде оставка по вчерашниот тежок пораз во Парламентот , каде со огромно мнозинство не помина Догвоорот што Меј го потпиша со ЕУ за излез на Британија од Унијата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1