Терорист – Специјалец од ИД врбува во Србија


Идриз Билибани, професор по шеријатско право од Призрен е главен организатор за заминување на граѓани од Србија во верска војна во Сирија на страна на Исламска држава, објавува Блиц.teroristi islam srbija

– Според најновите податоци од службите за безбедност во ИСИС, Идриз Билибани познат и под прекарот Шеик, со Денис Хаџиќ од Нови Пазар користеле простор за молитви во Нови Пазар за проповед на радикален ислам, наведува весникот. Тие повикувале на света војна луѓе да им се приклучат во војната во Сирија против силите на Башар Асад.

– Месџид Фуркан во Нови Пазар не е регрутен центар за заминување во Сирија, но е место каде може да се добијат врски со луѓе кои војуваат на страната на ИД. Во тој локал не е пронајдено оружје, но служи за ширење радикален ислам. Сигурно е дека сите кои заминале да војуваат во Сирија биле во Фуркан, изјави за весникот извор запознат со податоци на безбедносните служби.

Билибани лани бил уапсен во Косово, но подоцна пуштен на слобода и од 16 октомври е во домашен притвор.

– Според податоци на службите за безбедност околу 20 луѓе од Србија заминале да се борат на страна на ИД во Сирија. Дел од нив го зеле со себе и семејствата. Во ИД постои и т.н. балканска бригада која се бори во Ирак и Сирија, наведува весникот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1