Терористите во Брисел, Париз и Лондон користеле ист експлозив: „Мајка на Сатаната“ (ВИДЕО)


Се верува дека терористите во текот на нападот го користеле сексплозивот познат под називот „Мајка на Сатаната“, кој бил користен и во нападите на Лондон во 2005 година и во минатогодишните напади во Париз.eksploziv

-Ацетон пероксид лесно може да се подготви во домашни услови, а популарен е бидејќи не содржи азот па може да помине низ скенерите, пишува британски „Телеграф“.

Еден од учесниците кои направиле такви експлозивни елеци за напаѓачите во париз е Наим Лахрауи кој сеуште е во бегство, па го сметаат за осомничен за нападите во Брисел.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1