Тинејџер од Велика Плана, прва жртва на опасна интернет игра во Србија


Тинејџер (13) од Велика Плана, во Србија се сечел со хемиско пенкало по раката следејќи ги инструкциите на злогласната руска игра „Син кит“, која ги наведува тинјеџерите да се сечат со жилети, да се самоповредуваат и на крај да се убијат.

Момчето кое не знаело добро англиски јазик, врз основа на објавените фотографии кои се еден вид на упатства, видело што треба да прави.

За среќа, родителите на време ги забележале повредите и го одвратиле од оваа болна игра, а случајот го пријавиле во полиција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1