Еден загина, 12 повредени минувачи на „Тајм Сквер“ во ЊуЈорк (ВИДЕО+ФОТО)


Најмалку едно лице загина, а 12 други се повредени денеска кога возило, што се движело со голема брзина, удрило во група пешаци на плоштадот „Тајмс Сквер“ во центарот на Њујорк. Според очевидци на настанот, возилото марка „хонда акорд“ намерно удрило во пешаците. Тие изјавија дека возилото преминало во спртивната лента од коловозот, по што се качило на тротораот и почнало да ги гази пешаците.

Автомобилот потоа удрил во столб на тротоарот, по што полицајци го провеле возачот, чиј идентитет засега не е соопштен. Веднаш по инцидентот, американската полиција го блокираше реонот околу „Тајмс Сквер“.

Како што јави „Њујорк Тајмс“, претставник на противпожарната служба соопшти дека засега нема информации за состојбата на повредените лица. Си-Ен-Ен информира дека при претресот на автомобилот во него не е пронајдена никаква експлозивна направа, па полицијата претпоставува дека не станува за терористички напад.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1