ТМРО се пишмани – го повлече предлогот за данок за ,,ергените,,


Со соопштение ТМРО се повлече од идејата за немажените и неженететие да плаќаат посебен данок на државата.

Според вчерашната изјава на Шехтански тие предлагаа данокот да го плаќаат сите неженети по 35. година и сите немажени по 30. сепак по бурните реакции од јавноста тие со соопштение се повлекоа од идејата и им се извинија на ергените.

„Денешното соопштение на ТМРО за ергенски данок не наиде на позитивен оддек во пошироката јавност па од мое лично име се извинувам на сите засегнати од овој предлог кој го повлекуваме“, стои во соопштението на ТМРО потпишано од лидерот Ванчо Шехтански.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1