Топлификација го гаси парното за скопјани?


,,Eдинствено решение за радијаторите да останат топли е сите регулирани дејности за топлинска енергија да се одделат од групацијата „Топлификација“,, 

Менаџметот на компанијата денеска упати јавен повик до Регулаторната комисија за енергетика да најде нова компанија кој ќе произведува и дистрибуира топлинска енергија.

Топлфикација соопштила дека постои сериозна опасност да прекине со испораката на топлинска енергија и скопјани насредина од зимата да ги остави беа парно греење поради финансиски проблеми, пренесува Прес24.

Според нив единствено решение за радијаторите да останат топли е сите регулирани дејности за топлинска енергија да се одделат од групацијата „Топлификација“  и да се доделат на фирма која има можност да обезбеди обртен капитал од околу 25 милиони евра колку што се смета дека се потребни за обезбедување гориво за оваа година.

Press24

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1