Трагедија: 14 годишно девојче загина додека со мотор бегала со дечкото од татко си


14 годишната Марија М. од Велико Градиште, починала тешките повреди здобиени во сообрајка при пад од мотор.

nesrekja_motСо нерегистрираниот мотор, управувал 17 годишниот Марко Џ од Десина, со кој девојчето било во врска.

До несреќата дошло на 17 јуни, пола час по полноќ, додека Марко и девојчето бегале на моторот од нејзиниот татко Драгослав, кој ги бркал со автомобил марка „Пежо“. Таткото на девојчето цело време бил зад нив и ги терал да застанат, наизменично вклучувајќи кратки и долги светла.

Во еден момент момчето ја изгубило контролата врз моторот и излетал од патот при што удрил во влезот во еден ресторан.

За време на возењето, Марко имал заштитна кацига но не и Марија што допринело за тешките телесни повреди.

Полицијата и против таткото и против момчето има поднесено кривични пријави.

Скај

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1