Трагедија кај Гевгелија: Се удавија тројца мигранти


Тројца мигранти од Авганистан рано изутрината околу 3 часот и 30 минути се удавија во надојдената вода на Сува река, откако илегално ја поминале македонско-грчката граница во близина на селото Моин, соопштија од Центарот за управување со кризи.

Фото: Ројтерс

Фото: Ројтерс

Групата Авганистанци броела 26 членови, од кои останатите се спасени од македонските безбедносни сили што ја контролираат македонско-грчката граница.

Сите тие, според информацијата што ја соопшти раководителот на ПТЦ Гевгелија Зоран Лазаревски, се чувствуваат добро и се сместени во гевгелискиот прифатен центар.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1