Трамп треба да плати два милиони долари за злоупотреба на средства


Aмериканскиот претседател Доналд Трамп мора да плати два милиони американски долари за тужба според која злоупотребил средства од својата добротворна фондација за да поттикне политички и деловни интереси, пресуди суд во Њујорк.

Судијката Салиен Скарпула исто така го потпиша договорот за затворање на фондацијата „Трамп“ и распределба на преостанатите средства од околу 1,7 милиони долари на други непрофитни групи.

Главната обвинителка на Њујорк, Летиша Џејмс минатата година поднесе тужба против Трамп и неговото семејство тврдејќи дека тие нелегално ја воделе фондацијата како продолжување на неговиот бизнис и претседателска кампања.
Џејмс бараше Трамп да врати околу 2,8 милиони долари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1