Тревога во Србија, доаѓа голема бура


Продолжува серијата летни бури што го зафатија Балканот – српскиот Хидрометеролошки завод за денеска прогласи тревога во најголемиот дел од земјата, освен во Војводина.

Под портокалова трегова се регионот на главниот град Белград, потоа Срем, Шумадија и долината на реката Морава, додека југот на Србија е под жолта тревога.

Метеролозите предупредуваат на опасност од интензивни дождови и грмотевици во текот на вечерта и ноќта.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1