Трик за домаќинството – чисти плочки без никаква мака


За да вашиот дом биде беспрекорно чист, веројатно понекогаш користите многу средства кои можат да бидат многу опасни. Одлично, економично и сигурно средство за чистење на фугите помеѓу плочките можете да си подготвите и сами.

По оваа постапка, фугите, а со тоа и плочите, ќе изгледаат како нови!toalet

За да фугите изгледаат сјајни како првиот ден, направете ја оваа смеса.

Состојки:

-7 чаши вода (1,5л)

-1/2 чаша сода бикарбона

-1/3 чаша сок од лимон (или 1 лажица лимонтус односно лимонска киселина)

1/4 чаша алкохолен оцет

Постапка:

Во 1,5 литри вода растворете ја содата бикарбона. Додадете го лимонтусот или сокот од лимон и на крај полека нанесувајте го оцетот.

Причекајте додека не пројде хемиската реакција и вашата смеса ќе биде спремна за употреба.

Со четка или сунѓер истријте ги фугите помеѓу плочките и ќе видите како пред вашите очи фугите стануваат чисти, а плочките добиваат свеж и обновен изглед.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1