Црна Гора од туризам заработи 609 милиони €


Црна Гора во првите осум месеци од оваа година, била посетена од 1,1 милиони туристи. Што е за 4,6 отсто повеќе отколку во истиот период минатата година.

Државата во овој период од туризмот заработила 609 милиони евра, или три проценти повеќе отколку во истиот период од 2011 година.
Од црногорската влада најавија дека во текот на осум месеци имало 7,6 милиони ноќевања, што е за четири отсто повеќе. Најмногу туристи се од Европската унија (ЕУ), Србија и Русија.

Црногорската влада е убедена дека и пост сезоната ќе донесе многу туристи.

 

Tags: ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1