Туристи четири часа заглавено на жичара


zicaraПовеќе од 73 туристи четири часа биле заглавени во кабина на жичарницата на француските Пиринеи.
Повеќето од нив успеале да се симнат од кабините, но најмалку 20 од нив останале да ги почекаат спасувачките тимови.
Одличното време допринело акцијата на спасување во која учествувале повеќе од 80 луѓе да заврши без инциденти.
Покрената е истрага за да се утврди која е причината поради застојот на жичарницата која ги поврзува Лушон со скијачкиот центар Супербанер во централните Пиринеи.

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1