Кинез направил „Ветромобил“ – Фото + Видео


vetromobil2Танг Зенгпинг (55) кинески фармер, за само три месеци направил три метри долг и еден метар висок автомобил кој се движи со помош на ветат.

– Овој автомобил трае подолго од обичниот електричен автомобил, објаснува Танг.

vetromobil1

Цената на овој автомобил е 1.200 евра. Возилото го придвижуваат електронски агрегатори и батерии кои се полнат со помош на голем вентилатор кој се наоѓа на капакот од автомобилот.

На задниот дел од автомобилот се наоѓаат и две соларни крила кои го потпомогнуваат процесот на создавање на електрична енергија.

vetromobil2

Додека еден сет од генератор и батерија се користат како погон, останатите се полнат, а при таква работа ова возило на ветер може да достигне брзина и до 140 километри на час.

 

Share Button

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1