Турците им влегоа на Грците среде Атина – го купија најголемото пристаниште


Голема турска компанија откупи голем дел од најголемото пристаниште во Атнина, со што грците ќе мора да се надеваат дека турскиот газда ќе ја подоправи економијата и редовно ќе исплаќа плати.

Имено турскиот  холдинг Догус купи  50 отсто од акциите во Флисвос пристаништето. Сопственици остануваат и Ламда кои и досега стопанисуваа со пристаништето, но поради финансиската криза беа приудени да бараат партнер и да продадат дел од акциите.

Двете компании формирале и една заедничка фирма. Нема информации колку Догус Холдингот го чинело да влезе во еден од најголемите бизниси во срцето на Грција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1