Туција во тридневна жалост – бројот на жртви се искачи на 97


Бројот на жртвите во двете експлозии во близина на главната железничка станица во Анкара се искачи на 97, соопшти Демократска народна партија (ХДП).An injured man hugs an injured woman after an explosion during a peace march in Ankara

Претходно беше соопштено дека нападот, кој се случи во пресрет на маршот во знак на протест против конфликтот меѓу државата и курдските милитанти и југоисточна Турција, при што загинаа 86 лица, а 186 беа повредени.

Претставниците на турската влада, нападот го оценија како терористички чин, а истражен тим смета дека за нив се одговорени двајца бомбаши самоубијци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1