Тужба за Индијана Џонс – без дозвола го користел култниот кристален череп


Археологот  Џејми Ов  поднел тужба против Лукасфилм за користењето на кристалниот череп во филмот „Индијана Џонс и кралството на кристалниот череп“.

Џејми смета дека на нардото на Белизе му припаѓа дел од заработката од филмот зошто со помош на кристалниот череп станал толку познат. Филмот во 2009 заработи 786 милиони долари.

Археологот  поднел тужба во име на народот на Белизе, и бара черепот кој бил украден пред 90 години да му се врати на народот.  Тој тврди дека кристалниот череп бил украден од авантуристот Мичел Хеџ. Овој кристален череп е еден од 4 во светот. Останатите три се во музеј.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1