Убедлива победа на Српската напредна партија на вицепремиерот Вучиќ


Коалицијата на СНС освои околу 50 проценти од гласовите на српските граѓани, а на второ место е СПС на Ивица Дачиќ со 15 отсто освоени гласови. Тоа значи дека напредњаците на Александар Вучиќ ќе имаат 160 пратеници, а СПС околу 50 пратеници.

 

vucicЗа нас е најважно партнерството кое го имаме со граѓаните на Србија, се покажа дека луѓето сакаат искреност. Србија има иднина, и нејзините деца ќе живеат многу подобро отколку денес, рече Александар Вучиќ вечерва од партискиот штаб на СНС.

Тој најави дека Србија го продолжува европскиот пат и соработката со Русија и САД. Граѓаните ќе видат на половина мандат од нашата влада, драстично намалување на вработенсота, ќе излеземе пред народот, пред луѓето, рече тој.

На изборите излегоа 50,3 проценти од избирачите, а право на глас имаа 6.765.998 граѓани.

poslanici poslanici1

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1